#mieszkanie #kredythipoteczny…

#mieszkanie #kredythipoteczny #kredyt #banki #tsumugimarudzi

Kilka lat temu kupiłam mieszkanie, bo z własną rodziną najlepiej się wychodzi na zdjęciu. Udało mi się złapać kredyt w złotówkach, 20 lat, dosyć niskie procenty. Rata stanowiła dokładnie 83% mojego wynagrodzenia – zakładałam, że szybko dostanę podwyżkę. Było ciężko, żyłam na kartonach, materacu, a obiady gotowałam w czajniku elektrycznym, ale udało się i po dwóch awansach rata zeszła do 40% pensji – da się żyć. Nawet dopłacałam do raty trochę.

Bank zaproponował mi skrócenie okresu kredytowania. Zaświeciły mi się oczy. Szybko policzyłam i wydawało mi się okej… no i wydawało mi się, bo źle policzyłam. Owszem, skróciłam okres, ale zostałam z minus 200zł co miesiąc na życie i pozostałe rachunki. Miałam nieco odłożone, więc pomyślałam – jakoś to przeżyje, może podwyżka przyjdzie. Nie przyszła. Straciłam pracę na dwa miesiące, wylądowałam w szpitalu – i zostałam z lekami i -500zł/miesiąc. Zaczęłam dorabiać na boku dla innych firm, ale koszty też poszły w górę (dojazdy). Pewnym zesłaniem była śmierć wujka, który zapisał mi samochód, ale to też długo nie trwało – zepsuł się w nienaprawialny sposób.

Dosłownie wegetuję. Dzisiaj jest 23, popłaciłam właśnie rachunki, do wypłaty (3.IX) zostało mi 7 złotych, a pracuję często ponad 16 godzin dziennie.

Dzisiaj dostałam telefon, że bank postanowił rozwiązać ze mną umowę kredytową. To 63 tysiące, których nie mam.

Mam dosyć. Nawet, jeśli mogę im udowodnić, że nie mają prawa mi tej umowy wypowiadać, nie chcę jej już. Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego.

Mirki, mirabelki, pomocy, potrzebuję porady, żeby zebrać myśli.

1) Czy jeśli rozwiążą kredyt – zostaję z mieszkaniem i długiem, który pójdzie do windykacji, czy wyrzucają mnie na bruk i dostanę jakieś ochłapy z tytułu zwrotu kredytu po sprzedaży mieszkania przez bank?

3) Czy mogę zmusić mój bank na przyjęcie refinansowania z innego banku? Czy mogą to zablokować w jakiś sposób?

4) Czy jeśli sprzedam to mieszkanie i kupię inne, to muszę płacić podatek dochodowy, od wzbogacenia się, transakcji i w ogóle?

5) Czy jeśli sprzedam mieszkanie, to bank może powiedzieć stop i zabrać mi pieniądze ze sprzedaży bez pytania mnie o zgodę?

6) w sumie mogę sprzedać to mieszkanie?

7) Czy istnieje coś takiego jak cesja kredytu na kogoś innego?